Rocznik Medyczny


Go to content

Main menu:


Aktualności

POLISH ANNALS OF MEDICINE RUSZA W ŚWIAT



   Polish Annals of Medicine – Rocznik Medyczny wydawany przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską w Olsztynie przy współpracy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i pod patronatem naukowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21 czerwca 2010 roku otrzymał 6 punktów MNiSzW (dawne punkty KBN). Wcześniej tj. 04 marca 2010 roku uzyskał 4,05 punkty Index Copernicus, co było zapowiedzią sukcesu w punktacji ministerialnej.
   Jest to doniosłe wydarzenie, bowiem obecnie nasze regionalne pismo naukowe znalazło się na oficjalnej liście ogólnopolskiej i nie tylko….
   Oprócz indeksacji w MNiSzW, Polskiej Bibliografii Lekarskiej i Index Copernicus nasze pismo znalazło się także na światowych listach EBSCO Publishing Inc., Medline i Academic Search Complete. Aktualnie trwają intensywne prace, aby nasze pismo zostało przyjęte na listę indeksacji do bazy Scopus – Elsevier – uznanego wydawcy naukowego.
   Obecność naszego pisma na światowych listach indeksacyjnych jest niezbędna aby zaistniała szansa, żeby nasze artykuły naukowe mogły być czytane i cytowane nie tylko przez naszych Kolegów w regionie, ale także w Polsce i w innych krajach na różnych kontynentach.
   Wysoka punktacja zaś naszego pisma, daje oczywistą szansę możliwości rozwoju naukowego nie tylko lekarzom i magistrom, lecz także Kolegom posiadającym tytuły doktora i doktora habilitowanego a także profesorom.
   Polish Annals of Medicine – Rocznik Medyczny wydanie 2010, tom 17 wkracza już w następną nakreśloną fazę rozwoju, która będzie oceniona po kolejnych dwóch wydaniach. Wiosną 2010 roku Prezydium W-M IL w Olsztynie zaakceptowało projekt rozszerzenia składu osobowego Komitetu Naukowego naszego pisma o profesorów spoza naszego kraju. W ten sposób Komitet Naukowy wzbogacony został w międzynarodową obsadę: USA – 7 naukowców, Izrael – 2, Litwa – 2, Białoruś – 1, Francja – 1, Grenada – 1, Gruzja – 1, Niemcy – 1, Rosja – 1, Turcja – 1. Są wśród nich lekarze, stomatolodzy, biolodzy, fizjoterapeuci, psycholodzy i logopedzi. Oczywistym więc następnym krokiem Kolegium Redakcyjnego naszego pisma było przygotowanie tomu siedemnastego całkowicie w wersji angielskojęzycznej.
   Jak do tego doszliśmy w ciągu tylko jednego roku wspólnej pracy?
   Przede wszystkim jest to zasługa czytelników i autorów artykułów naukowych, pochodzących z naszego regionu. Na apel nowopowstałego Kolegium Redakcyjnego po śmierci nieodżałowanego dotychczasowego Przewodniczącego śp. doktora Władysława Lipeckiego, odpowiedzieli Koledzy z regionu przysyłając swoje prace, które umożliwiły wydanie kolejnych dwóch tomów, w tym także brakującego z 2008 roku. Wszystkie nadesłane prace były recenzowane. Niektóre z nich wielokrotnie poprawiane i uzupełniane w kooperacji najpierw z sekretarzami Redakcji, później z recenzentami, a następnie z redaktorami z Wydawnictwa Elset. Wszystkim należą się słowa podziękowań, a autorom tekstów także specjalne słowa uznania za wytrwałość i zrozumienie celu naszej pracy. W tej profesjonalnej procedurze przygotowania artykułu do publikacji oczywistym był fakt, iż niektóre artykuły nie zostały finalnie przyjęte do druku. Podkreślić należy, iż wśród nich nie było artykułów autorstwa Kolegów z regionu.
   Pismo nasze stopniowo nabierało charakteru pisma angielskojęzycznego. W tym celu wprowadzono nowy regulamin zakładający obowiązkowe umieszczanie strukturalnego abstraktu, dwujęzycznych podpisów pod rycinami, słów kluczowych, tytułów itp.
Rocznik 2008 zawierał 1 artykuł angielskojęzyczny z Rosji. Rocznik 2009 zawierał już 2 artykuły angielskojęzyczne w tym z Białorusi oraz we współpracy z autorami z USA i Grenady. Ukazał się też artykuł we współpracy z autorami z Meksyku. Rocznik 2010 aktualnie zawiera już wszystkie artykuły w języku angielskim, a wśród nich są 3 prace z Litwy, także we współpracy z autorami ze Szwecji i Chin, 1 z Holandii i 1 z Izraela.
   We wszystkich nowych trzech tomach Rocznika 2008, 2009 i 2010 opublikowane są artykuły pochodzące także z różnych ośrodków naukowych w Polsce.
   Nadto w suplemencie 2011 roku Redakcja w porozumieniu z Izbą Lekarską w Olsztynie, zamierza wydrukować pracę habilitacyjną zamówioną przez pracownika naukowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
   Polish Annals of Medicine – Rocznik Medyczny znajdziecie Państwo już na półkach wszystkich znaczących bibliotek medycznych w Polsce oraz kilkunastu zagranicznych m.in. w National Library of Medicine w Waszyngtonie, Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ponadto pismo nasze jest dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej www.paom.pl .
   Składam serdeczne podziękowania wszystkim Autorom artykułów przesłanych do naszego pisma, Recenzentom, Komitetowi Naukowemu, a zwłaszcza Profesorom z Wydziału Nauk Medycznych, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, najbliższym Współpracownikom Kolegium Redakcyjnego, Sekretariatu i Wydawnictwa, a przede wszystkim nieustannie wspierającemu nas, życzliwemu Prezydium Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie.



Przewodniczący Kolegium Redakcyjnego

Polish Annals of Medicine – Rocznik Medyczny

Dr hab. n. med., prof. nadzw. Ireneusz M. Kowalski




Back to content | Back to main menu