Rocznik Medyczny


Go to content

Main menu:


Rocznik Medyczny - kontynuacja dzieła

Dzieło Pana Doktora Władysława Lipeckiego zapoczątkowane w roku 1993 wydaniem pierwszego tomu Rocznika Medycznego i rozwinięte w postaci 14 tomów - pierwszego medycznego pisma naukowego na Warmii i Mazurach - będzie kontynuowane.

Decyzją Okręgowej Rady Lekarskiej, Okręgowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie z dnia 20 maja 2009 roku powołano nowy skład Kolegium Redakcyjnego Rocznika Medycznego: przewodniczącego, 2 sekretarzy i 24 członków, lekarzy z naszego środowiska i naukowców z naszego Uniwersytetu.

W dniu 18 czerwca 2009 roku po spotkaniach w gronie Rady Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz po uzgodnieniach Kolegium Redakcyjnego, które odbyło się w Izbie Lekarskiej w Olsztynie, a które otworzyła sekretarz OIL Dr Anna Lella, zapadły pierwsze ustalenia.
Polskie Towarzystwo Lekarskie - Oddział Regionalny w Olsztynie, Okręgowa Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska a także patronat naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zapewnią możliwość dalszego, cyklicznego ukazywania się kolejnych tomów naszego periodyku medycznego.
Celami nowego Kolegium Redakcyjnego Rocznika Medycznego - Polish Annals
of Medicine (Pol. Ann. Med.) będą:
- stworzenie interdyscyplinarnego pisma medycznego, publikującego artykuły oryginalne
(kliniczne i doświadczalne), kazuistyczne, przeglądowe i poglądowe, a także prace doktorskie i habilitacyjne oraz komentarze i recenzje naukowe, raporty z kongresów, zjazdów
i sympozjów naukowych,
- umożliwienie publikowania przede wszystkim autorom naszego regionu, artykułów naukowych w dziedzinach medycznych i pokrewnych,
- skierowanie oferty aktywności naukowej zwłaszcza do autorów młodego pokolenia,
- zainteresowanie naszym czasopismem naukowym autorów z innych regionów kraju,
- pobudzanie życia naukowego i integrującego ośrodki medyczne, kliniczne i teoretyczne
w regionie,
- promowanie artykułów we współpracy wieloośrodkowej krajowej i zagranicznej.
Aby realnie przybliżyć awans naukowy, zawodowy i specjalistyczny naszych kolegów, pragniemy stworzyć czasopismo atrakcyjne pod względem jego wartości naukowej, ocenianej w punktacji ogólnopolskiej Komitetu Badań Naukowych - KBN, znajdujące się
w bazie Medline i PubMed, a docelowo na tzw. Liście Filadelfijskiej. Możliwość publikowania w piśmie medycznym o wysokiej randze naukowej jest naturalnym stymulatorem rozwoju osobistego i całej naszej społeczności w regionie. Wydział Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w sposób oczywisty ułatwia ten rozwój. Obecność wielu przedstawicieli tego wydziału w Kolegium Redakcyjnym naszego pisma, a w przyszłości także naukowców zagranicznych, będzie gwarantem rosnącego znaczenia Rocznika Medycznego - Polish Annals of Medicine.
Wspólnie będziemy tworzyć nasze pismo naukowe. Wspólnie będziemy dbać o jego rozwój i wspólnie z tego rozwoju będziemy korzystać. Przede wszystkim młodzi adepci nauk medycznych i pokrewnych będą mieli możliwość wzbogacania swojego dorobku naukowego, umożliwiającego osiąganie kolejnych stopni naukowych.
Kolegium Redakcyjne stawia przed sobą następujące zadania:
- podniesienie punktacji KBN (dotychczas 1 pkt KBN) naszego czasopisma, poprzez;
- publikowanie artykułów naukowych w wersji polskiej z tytułem, abstraktem strukturalnym, podpisami tabel i rycin w wersji dwujęzycznej (polski i angielski),
- umieszczenie na stronie internetowej pisma z publikowanymi artykułami,
- nadanie ogólnopolskiego charakteru pisma,
- drukowanie manuskryptów zagranicznych.

Rozpoczęte wizjonerskie, wielkie dzieło Pana Doktora Władysława Lipeckiego
w postaci wydanych czternastu tomów Rocznika Medycznego nieprzerwanie w latach 1993-2007 zapoczątkowało niekwestionowany rozwój życia naukowego w województwie warmińsko-mazurskim. Umożliwiło to wielu nam rozpoczęcie przygody naukowej. Doktor Lipecki jako przewodniczący Komitetu Redakcyjnego był osobiście niezmiernie zaangażowany i konsekwentny w realizacji podjętego zadania. Był przede wszystkim wspaniałym organizatorem i nauczycielem. Jego rzetelność, sprawiedliwość i dobroć były dla nas bardzo cenne i wyjątkowe. Także te pismo stworzył dla nas, z myślą o naszym rozwoju naukowym i zawodowym. Doświadczając tej niezwykłej i bezinteresownej pomocy Doktora Lipeckiego, także i ja opublikowałem tutaj moje pierwsze, często niedoskonałe opracowania. Stała i niezmienna przychylność Doktora towarzyszyła moim pierwszym doświadczeniom publicystycznym oraz dalszemu rozwojowi naukowemu, w którym zawsze czułem Jego życzliwość.
Przyjąłem z zaszczytem, ale i równocześnie z poczuciem odpowiedzialności propozycję kontynuacji dzieła Doktora Władysława Lipeckiego. Czuję się wielce zobowiązany rozwijać Jego wizję. Z aktywną pomocą całego Kolegium Redakcyjnego wierzę w pomyślność realizacji nakreślonych celów. Satysfakcją naszą będą nadsyłane Państwa artykuły i rozwój naukowy zwłaszcza najmłodszych Kolegów.



Przewodniczący Kolegium Redakcyjnego

Dr hab. n. med., prof. nadzw. Ireneusz M. Kowalski




Back to content | Back to main menu